SİVİL SAVUNMA PLANI ZORUNLULUĞU

100'den fazla çalışanı olan bütün işletmelerin hazırlaması zorunlu olan Sivil Savunma Planı hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sivil Savunma

Yazan: Özden OSGB

Tarih: 02/04/2018

Sivil Savunma Planı Nedir?

Bazı işyerlerimize bağlı bulundukları Valilikler tarafından Sivil Savunma Planlarının hazırlanması ile ilgili bir tebligatlar gelmiştir. Bu konu 6331 Sayılı Kanun kapsamında olmadığı için Özden OSGB’nin de uzmanlık alanı dışındadır. Ancak detaylı bir çalışma yapıp sizleri bilgilendirme gereği duyduk. Bu yazı İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri tarafından hassas bölgeler içinde olup da yıllık ortalama personel mevcudu 100’den fazla bulunan veya ayrıca hassasiyeti kabul edilmiş olan resmi ve özel bütün daire teşekkül, fabrika, müessese, imalathane, atölye, okul, üniversite, yurt, pansiyon, 100 den fazla yataklı hastane ve oteller ve benzeri toplu çalışma ve işyerlerine gönderilmiştir.

Sivil Savunma Planı Nasıl Hazırlanır?

Sivil Savunma Planları’nın, 7126 sayılı Sivil Savunma Kanunu ve İçişleri Bakanlığı Sivil Savunma Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı ‘Daire ve Müesseseler İçi Sivil Savunma İşleri Kılavuzu’na göre hazırlanması istenmektedir. Plan örneği ve ilgili kılavuza buradan ulaşabilirsiniz. AFAD Daire Başkanlığı ve İstanbul AFAD ile yapılan görüşmeler neticesinde bu planın, müesseselerin güvenlik birimleri ile beraber varsa bina yönetimi tarafından hazırlaması gerekmektedir. Konu 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu kapsamında olmayıp bina yapısı, sığınak, ekipman vb konularda yeterli bilgiye sahip (Teknik Ekip vb.) kişiler tarafından kılavuzda belirtildiği şekilde hazırlanması önerilir. Özden OSGB olarak Sivil Savunma Planı hazırlama konusunda tecrübeli kişilerle görüşmeler yaptık. Bu planı dışarıdan danışmanlık hizmeti alarak hazırlamak istemeniz durumunda size destek olabiliriz. Hizmet taleplerinizi bize iletebilirsiniz.

İş Güvenliği Şakaya Gelmez
Gözünüz arkada kalmasın istiyorsanız, siz de Türkiye'nin en başarılı OSGB'siyle çalışın.